Zanim zapoznasz się z jej treścią, odpowiedz nam na pytanie.
Zdecydowana większość z nas spożywa alkohol. Kojarzy się on zazwyczaj z dobrą zabawą, towarzystwem, imprezą. Pijemy, bo inni piją. Pijemy, bo po jego spożyciu robi się “fajnie”. Okazji zwykle nie brakuje. Rzadko kiedy zastanawiamy się, co tak naprawdę spożywamy. Warto jednak dowiedzieć się, czym jest alkohol, biorąc pod uwagę jego właściwości.
Alkohol to związek chemiczny o nazwie etanol (C2H5OH), który spożywamy w postaci piwa, wina lub napoju spirytusowego, np. wódki, whisky, rumu bądź likieru. Moc alkoholu zależy od stężenia, w jakim występuje w określonym produkcie. Co to oznacza?
Alkohol składa się z bardzo małych cząsteczek, które wchłaniane są do krwi i wraz z nią wędrują po całym organizmie. Dlatego mogą mieć negatywny wpływ na różne organy. Kiedy alkohol dociera do mózgu, powoduje zmiany nastroju i samopoczucia.
O tym, że alkohol wpływa na ludzi w zróżnicowany sposób pisaliśmy już wiele razy. Istnieje co najmniej kilka zmiennych, wpływających na tempo metabolizowania etanolu w naszych organizmach, wśród których najważniejsze są wiek, płeć oraz stan zdrowia. Komuś, kto pierwszy raz sięga po alkohol, naprawdę trudno przewidzieć, jak wpłynie on na jego zachowanie, samopoczucie i nastrój.
Alkohol zawsze wpływa na organizm człowieka - bez względu na to w jakiej postaci go spożywamy. Choć mechanizm tego wpływu jest dobrze rozpoznany i opisany, każdy z nas może na alkohol zareagować inaczej.
Alkohol towarzyszy nam zarówno podczas spotkań towarzyskich, jak i większych imprez. Spożywany w sposób odpowiedzialny pozwala świetnie się bawić, dlatego picie alkoholu w umiarkowanych ilościach jest częścią zrównoważonego trybu życia. Rozsądne picie ma pozytywny wpływ na nasze życie towarzyskie, a także zdrowie fizyczne i psychiczne.
Problem spożywania alkoholu przez młodzież jest obecny w wielu krajach na całym świecie. Sięganie po alkohol jest silnie związane z procesem dojrzewania, kiedy nastolatek przechodzi intensywne przemiany fizyczne, psychiczne i społeczne. To okres w życiu młodego człowieka sprzyjający eksperymentowaniu, testowaniu i poszukiwaniu nowych doświadczeń.
Pełna koncentracja i szybki czas reakcji to niezbędne czynniki pozwalające na bezpieczne prowadzenie samochodu.
Oczekiwanie na dziecko to wyjątkowy czas w życiu kobiety, w którym należy szczególnie traktować swój organizm, ponieważ odpowiada się nie tylko za siebie, ale także za drugiego człowieka, który dopiero przygotowuje się do przyjścia na świat. Odporność kształtującego się organizmu jest mocno ograniczona, dlatego nie warto ryzykować i w tym okresie należy całkowicie zrezygnować ze spożywania alkoholu.
W naszej kulturze zabawa i relaks bardzo często wiążą się z alkoholem. Jest on nieodłącznym elementem imprez u znajomych czy też tych z rodziną. Poniżej prezentujemy kilka porad i wskazówek dotyczących tego, jak odpowiedzialnie spożywać alkohol na imprezie.
Kac - chyba większość z nas miała z nim do czynienia. Ból głowy, rozdrażnienie, mdłości. Co to? Kac! I rzucane zazwyczaj: „to był ostatni raz”.
Bimber to alkohol produkowany w domowych warunkach z wykorzystaniem prostych urządzeń.
Odkażanka” to nazwa używana dla zbiorczego określenia napojów alkoholowych wyprodukowanych z wykorzystaniem odkażonego spirytusu technicznego. Ujmując rzecz bardziej obrazowo, “odkażanka” to oczyszczone podpałki do grilla, rozmrażacze, rozpuszczalniki czy płyny do mycia szyb.
Legalny alkohol jest produktem dokładnie przebadanym i wytwarzanym z zachowaniem rygorystycznych norm sanitarnych. W przypadku nielegalnego alkoholu nie jest dostępna żadna informacja dotycząca jego pochodzenia i składu. Sprzedawca może wówczas wprowadzić w błąd konsumenta, twierdząc, że sprzedaje bimber czy nalewkę.
Istnieje niemal 70% ryzyka, że kupując nielegalny alkohol, można trafić na tak zwaną odkażankę. Jest to alkohol wytwarzany ze spirytusu przemysłowego wykorzystywanego do produkcji płynu do spryskiwaczy czy podpałki do grilla.
Jeśli zdecydowałeś się świętować szczególne chwile alkoholem, zrób to odpowiedzialnie! Poniżej 10 rad, które pomogą Ci pić odpowiedzialnie.
Przyśpiesza trawienie, rozgrzewa, jest dobrym lekarstwem na sen czy dodaje energii – często możemy spotkać się z takimi opiniami na temat alkoholu. Poniżej prezentujemy te najczęściej powtarzane i sprawdzamy, ile mają w sobie prawdy. Rozprawiamy się z najpopularniejszymi mitami na temat alkoholu!
Alkohol etylowy jest produktem przemiany materii drożdży fermentujących cukry. Nie zawsze muszą to być popularne cukry spożywcze. Niesprawdzone historie z krajów byłego Związku Radzieckiego opowiadają na przykład o fermentacji celulozy z drewnianych wiórów, z których robione były… meble.
Etanol, czyli alkohol etylowy to organiczny związek chemiczny – bezbarwny, o charakterystycznym zapachu i piekącym smaku. Etanol znajduje się nie tylko w napojach alkoholowych (piwie, winie czy wódce), ale też w małych ilościach w sfermentowanych owocach. 10 gram czystego alkoholu znajduje się w 250 ml piwa, lampce 100 ml wina czy też kieliszku 30 ml wódki czy rumu.
Alkohol etylowy spożywany w zbyt dużych dawkach może prowadzić do zatrucia alkoholowego, a nawet do śmierci. Dawki powyżej 4 promili mogą być dla człowieka śmiertelne. Zauważmy: w jednym zdaniu mamy aż dwie nieścisłości. Sformułowanie “powyżej 4 promili” oraz fakt, że wspomniane dawki “mogą być” śmiertelne.
Wydaje się, że nikomu nie trzeba tłumaczyć jak alkohol wpływa na mózg. Kto choć raz miał kontakt z alkoholem etylowym w dowolnej postaci - piwo, wino, wódka, nalewka, drink - ten doskonale wie, co się dzieje z nim po pierwszych dawkach alkoholu i gdy przekroczy bezpieczną dla jego organizmu dawkę.
Zastanawiając się nad wpływem alkoholu na organizm człowieka nie sposób pominąć kwestii kaloryczności trunków. Należy pamiętać, że alkohol, jak każdy produkt spożywczy, dostarcza naszemu organizmowi kalorii.
O zależność między spożywaniem alkoholu a treningiem oraz wpływ tego pierwszego na ten drugi pytają najczęściej osoby, które dbają o zdrowy styl życia i regularnie ćwiczą. Z jednej strony wkładamy wiele wysiłku w dbanie o kondycję i wygląd własnego ciała, a z drugiej - nie chcemy całkowicie rezygnować z alkoholu.
Przed Tobą spotkanie ze znajomymi, na którym będzie alkohol? Przeczytaj, o jakich zachowaniach warto pamiętać na imprezie, i dowiedz się, jak zachowywać się odpowiedzialnie. Dzięki naszym wskazówkom nie tylko unikniesz poimprezowego kaca, ale też będziesz mógł czerpać jak najwięcej przyjemności z samego spotkania.
Mecz reprezentacji, urodziny koleżanki, spotkanie rodzinne… Jest mnóstwo okazji do wypicia alkoholu w dobrym towarzystwie. Wieczorem bawisz się doskonale, ale rano sytuacja zmienia się o 180 stopni, bo nadchodzi on – kac morderca. Czy naprawdę każde spotkanie towarzyskie musi kończyć się porannym bólem głowy i innymi nieprzyjemnymi objawami? Oczywiście, że nie!
Jak zrobić drinka? Na początku zastanów się, jaki alkohol ma się w nim znaleźć, a później dobierz do niego pozostałe składniki. Do whisky lub bourbona wlej colę z kostkami lodu. Natomiast rum połącz z wodą gazowaną, cukrem, liśćmi mięty i kruszonym lodem. To jednak nie wszystko! Czy wiesz, że w każdym z tych drinków musi znaleźć się jeszcze jeden, bardzo ważny składnik? Jest to odpowiedzialność. Wyjaśniamy, jak zrobić dobrego drinka i pamiętać o odpowiedzialności.
Czy wiesz, że pierwsze objawy spożycia alkoholu pojawiają się już od 0,2 promila we krwi? To granica zawartości alkoholu, powyżej której w Polsce nie można prowadzić samochodu. Gdy zaś obecność etanolu w organizmie przekroczy 0,5 promila, pojawiają się efekty upojenia alkoholowego, czyli m. in. zanik jasności myślenia czy mniejsza precyzja ruchów. Bądź świadomym i odpowiedzialnym konsumentem – dowiedz się, jakie reakcje zachodzą w Twoim organizmie, gdy pijesz alkohol.
Idziesz na imprezę, pijesz, a następnego dnia czujesz się bardzo źle zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Obiecujesz sobie, że następnym razem ograniczysz ilość alkoholu, ale szybko zapominasz o swoim postanowieniu…. I znów czujesz tego skutki. Znasz taką sytuację z autopsji? Jeśli tak, ograniczenie ilości alkoholu spożywanego na imprezach to naprawdę dobry pomysł – i mamy na to aż 5 argumentów.
Przypadki kobiet spożywających alkohol w ciąży należą dziś do rzadkości. Picie regularne lub sporadyczne zadeklarowało 4,84% badanych przez GIS. Większość pań wskazała, że alkohol spożywała raz w miesiącu lub rzadziej. To wynik lepszy niż w poprzednich latach, ale wciąż zbyt wysoki. Trzeba pamiętać, że alkohol w ciąży nawet od czasu do czasu i w małych ilościach jest szkodliwy i absolutnie niedopuszczalny. Tymczasem część Polaków wciąż niesłusznie akceptuje spożywanie piwa czy wina przez kobiety, które spodziewają się dziecka.
Małe piwo (250 ml) o mocy 5% zawiera około 10 g alkoholu etylowego. To dokładnie tyle, co 1 lampka (100 ml) wina o mocy 12% albo 1 kieliszek wódki (30 ml) o mocy 40%. Liczby jasno dowodzą, że dla tempa osiągania stanu nietrzeźwości nie ma znaczenia, jaki alkohol pijesz – liczy się jedynie to, jaką ilość czystego alkoholu przyjmiesz w danym czasie. Dowiedz się, jaki alkohol najczęściej piją Polacy i czy ten wybór jest dobry dla ich zdrowia.
Ktoś z Twojego otoczenia nie chce dać za wygraną, gdy na imprezie odmawiasz kolejnego piwa lub drinka – taką sytuację bardzo łatwo sobie wyobrazić, ponieważ… prawie każdy choć raz w życiu się w niej znalazł. Przeczytaj i sprawdź, jak asertywnie postępować z kimś, kto nakłania Cię do picia alkoholu.
Wokół tematu alkoholu narosło wiele mitów. Wynikają one z braku wiedzy i najczęściej przechodzą z ust do ust, bez sprawdzenia źródła informacji. Aby być świadomym i odpowiedzialnym konsumentem, warto raz na zawsze pozbyć się ich ze swojego życia. Przeczytaj o 5 popularnych twierdzeniach, które w rzeczywistości są mitami o alkoholu.
Z badań przeprowadzonych w 2019 roku przez IBRiS wynika, że 7% ankietowanych w ogóle nie spożywa alkoholu. Jednak co czwarta osoba z tej grupy zadeklarowała, że pija piwo i wino. Te osoby to tzw. fałszywi abstynenci, którzy niesłusznie uważają, że do napojów z procentami dla dorosłych zaliczają się tylko wódka, whisky i inne mocne trunki. Dowiedz się, ile alkoholu jest w piwie.
Być może obiło Ci się o uszy, że kobiety zawsze upijają się szybciej niż mężczyźni. To nie do końca prawda. Trudno zaprzeczyć, że reakcje kobiecego i męskiego organizmu na picie alkoholu mogą się od siebie różnić. O tempie upijania decydują jednak zarówno biologiczne uwarunkowania obu płci, jak i indywidualne cechy każdej osoby. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat.
Wiele osób sądzi, że picie samego piwa czy wina gwarantuje dobre samopoczucie kolejnego dnia, a mieszanie alkoholi to pierwszy krok do dorobienia się kaca mordercy. Nic bardziej mylnego! To jeden z najczęściej powtarzanych mitów, z którym warto raz na zawsze się rozprawić. Dowiedz się, jak pić odpowiedzialnie.