Witaj na naszej stronie

Zanim zapoznasz się z jej treścią, odpowiedz nam na pytanie.

Czy jesteś osobą pełnoletnią?

5 zasad odpowiedzialnego spożywania alkoholu na imprezie

5 zasad odpowiedzialnego spożywania alkoholu na imprezie

Porady na Udane Spotkanie: Jak Spożywać Alkohol Odpowiedzialnie?

Z tekstu dowiesz się:

  • dlaczego warto spożywać alkohol bez pośpiechu,
  • czy ważny jest rodzaj spożywanego alkoholu,
  • od czego zależy tzw. mocna głowa do alkoholu,
  • jakie jest najlepsze remedium na kaca,
  • dlaczego warto zaplanować transport do domu jeszcze przed imprezą.

Statystyczny Polak spożywa około 100 litrów piwa, 7 litrów wina i 5 litrów czystej wódki rocznie. Zazwyczaj Polacy piją odpowiedzialnie – według badań Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych aż 88% naszego społeczeństwa nie przekracza zalecanych ilości dziennego spożycia alkoholu. Czy taka sama sytuacja ma miejsce na imprezach, gdy atmosfera zachęca do częstszego sięgnięcia po kieliszek lub kufel piwa? Podpowiadamy, o jakich zachowaniach warto pamiętać, aby spotkanie z rodziną lub znajomymi zakończyć w dobrej kondycji.

Przeczytaj też: Jaki jest najważniejszy składnik każdego drinka? Bierzemy ODPOWIEDZIALNOŚĆ pod lupę.

1.     Nie spiesz się z alkoholem

Jeśli chcesz spędzić na imprezie jak najwięcej czasu, unikaj picia jednego drinka za drugim. Szybkie picie dużych ilości napojów z procentami sprawi, że łatwo zakręci Ci się w głowie. Czasami na imprezach pojawiają się pomysły gier alkoholowych, które polegają np. na wypiciu jak największej ilości trunku w krótkim czasie. Choć z pewnością wiążą się – zwłaszcza dla widzów – z dużą dawką dodatkowej rozrywki, są bardzo szybkim sposobem na utratę świadomości.

Dlaczego lepiej uważać na picie kilku drinków jeden po drugim? Gdy spożywasz duże ilości alkoholu w krótkim czasie, Twój organizm nie jest w stanie odpowiednio sobie z nim poradzić. Pamiętaj, że alkohol wpływa negatywnie na działanie układu nerwowego – spowalnia go, co skutkuje nie tylko mniejszą koncentracją, ale też opóźnia działanie narządów, np. wzroku, mowy czy słuchu.

Jak więc odpowiedzialnie pić alkohol na imprezie? Zamiast całego kufla piwa wypitego na czas, lepiej delektować się jego smakiem. To samo dotyczy alkoholów uznawanych za mocniejsze – trzy kieliszki wódki wypite z rzędu mogą sprawić, że Twoja świadomość szybko opuści imprezę. Dobrym pomysłem jest też popijanie alkoholu dużą ilością wody z cytryną – to naturalny elektrolit, który dobrze nawadnia organizm.

2.     Zwracaj uwagę na ilość, a nie na rodzaj spożywanego alkoholu

W powszechnej opinii przyjęło się, że istnieje podział na alkohole słabsze i mocniejsze. Z tego względu niektórzy na spotkaniach z rodziną i przyjaciółmi unikają np. picia czystej wódki, a zamiast tego wolą przygotować słodkiego drinka lub wypić dodatkowe piwo.

Taki podział nie ma jednak większego sensu, zwłaszcza jeśli pod pretekstem picia „lżejszego” alkoholu, spożywa się go w znacznej większej ilości. Czy wiesz, że 500 ml piwa 5% ma w sobie więcej alkoholu niż jeden kieliszek wódki? To oznacza, że po wypiciu takiej ilości piwa w Twojej krwi będzie większe stężenie alkoholu, niż po jednym szocie.

O czym więc należy pamiętać, gdy wiesz, że będziesz spożywał alkohol na imprezie? Przede wszystkim zwróć uwagę na ostateczny rozrachunek. Nie liczy się bowiem to, co pijesz, ale jak to robisz i ile czystego alkoholu ostatecznie spożyłeś.

Sprawdź nasz wirtualny alkomat, dzięki któremu orientacyjnie sprawdzisz poziom alkoholu we krwi.

3.     Staraj się nie przekraczać zalecanych dobowych dawek alkoholu

Bez dużej ilości alkoholu nie ma dobrej zabawy? Przekonaj się, że wcale nie musi tak być. Pamiętaj, że Twój organizm może przyjąć określoną ilość promili w ciągu doby, aby obyło się bez większych szkód dla organizmu oraz bez utraty kontroli.  To, ile to dokładnie jest, zależy od kilku czynników. Do dwóch najważniejszych należą:

  • płeć – mężczyźni są nieco bardziej odporni na działanie alkoholu,
  • masa ciała – im jest ona większa, tym więcej alkoholu możesz przyjąć.

To jednak nie oznacza, że mężczyźni z większą masą ciała będą zawsze mieli tzw. mocne głowy do alkoholu. Na to, jak Twój organizm toleruje alkohol, ma też bowiem wpływ Twoja kondycja. Jeśli np. Twój organizm jest osłabiony, złapała Cię infekcja lub jesteś po bardzo intensywnym i wyczerpującym treningu, szybciej poczujesz działanie procentów. To samo dotyczy sytuacji, gdy np. jesteś przemęczony lub zestresowany.

Ile więc alkoholu możesz wypić? Według aktualnych badań jest to:

  • 40 g alkoholu etylowego w przypadku mężczyzn,
  • 20 g alkoholu etylowego w przypadku kobiet.

Przeczytaj też: Stan upojenia alkoholowego – co się dzieje z organizmem w tym czasie?

4.     Nie powielaj mitów na temat uniknięcia kaca

Słyszałeś kiedyś, że aby się nie upić, należy wypić na początku imprezy kawę? Albo żeby nie łączyć alkoholu z gazowanymi napojami, a najszybciej o zawroty głowy przyprawi Cię picie drinka przez słomkę? Tego typu porady możesz od razu włożyć między bajki. Picie przez słomkę nie sprawi, że Twój organizm nagle zacznie lepiej sobie radzić z alkoholem. Chyba że po prostu uznasz, że taki sposób spożywania alkoholu jest zwyczajnie niewygodny i zrezygnujesz z picia. Słodkie i gazowane napoje też nie powodują bezpośrednio, że do Twojej krwi trafia więcej promili. Mogą one jedynie oddziaływać na zwiększenie apetytu na słone przekąski, które zaczniesz popijać większymi ilościami trunków.

Czy więc istnieje sprawdzony sposób na uniknięcie zatrucia alkoholowego, czyli właśnie kaca? Oczywiście! Ten sposób już doskonale znasz – wystarczy pić mniej, wolniej i odpowiednio do możliwości swojego organizmu.

Przeczytaj również: Czym jest zatrucie alkoholowe i jak można go uniknąć?

5.     Jeśli piłeś alkohol, nie prowadź samochodu

Prowadzenie auta pod wpływem alkoholu jest nie tylko niezgodne z prawem, ale też bardzo nieodpowiedzialne. Alkohol, spożywany nawet w niewielkich dawkach, opóźnia bowiem reakcje organizmu i prowadzi do błędnej oceny sytuacji na drodze.

Dlatego, jeśli wiesz, że na imprezie zamierzasz pić alkohol, pomyśl zawczasu o tym, jak wrócić do domu. Żeby było Ci łatwiej, możesz przed wyjściem na spotkanie zapisać w telefonie numer do sprawdzonej firmy taksówkarskiej. Jeśli przyjeżdżasz na imprezę w kilka osób, ustalcie też wspólnie, czy któreś z Was może pełnić funkcję kierowcy. Jeśli jest to wesele i zarówno Ty, jak i Twoi znajomi lub rodzina chcecie napić się piwa, drinka lub lampki wina, zapytaj organizatorów, czy jest możliwość wykupienia noclegu w pobliżu miejsca zabawy.

Spożywanie alkoholu na imprezie nie jest żadnym przewinieniem. Należy jednak pamiętać, że wyznacznikiem dobrej zabawy nie powinna być ilość alkoholu. Zadbaj o to, by piwo, wino, wódka czy słodkie drinki były głównie przyjemnym dodatkiem do imprezy, a nie jej głównym celem.