Witaj na naszej stronie

Zanim zapoznasz się z jej treścią, odpowiedz nam na pytanie.

Czy jesteś osobą pełnoletnią?

Jazda samochodem po alkoholu

Jazda samochodem po alkoholu

Alkohol za kierownicą: Jak wpływa na zdolności psychomotoryczne i bezpieczeństwo na drodze

Kierując pojazdem musimy mieć także podzielną uwagę i skupiać się nie tylko bezpośrednio na drodze, lecz również na jej najbliższej okolicy – piesi, rowerzyści czy zwierzęta mogą pojawić się na jezdni zupełnie niespodziewanie. Wielokrotnie badano już, jak alkohol wpływa na nasz organizm, a tym samym na zdolności psychomotoryczne, niezbędne podczas prowadzenia auta.

Wpływ alkoholu na wypadki

Alkohol zaliczany jest do środków odurzających – spowalnia nasze reakcje oraz ruchy, wpływa na szybkość odbierania i przetwarzania przez nas bodźców zewnętrznych. Krótko mówiąc: działa negatywnie na praktycznie wszystkie elementy, które stanowią podstawę bezpiecznego poruszania się samochodem.

Badania jasno pokazują, jak silny wpływ na kierowcę ma stężenie alkoholu w jego krwi, dlatego dopuszczalna ilość promili została określona w przepisach prawa. Jazda pod wpływem alkoholu to zdecydowanie większe ryzyko spowodowania wypadku - statystyki jasno pokazują, że zwiększa się ono drastycznie wraz z każdą 0,1 promila.

Promile alkoholu a zwiększone ryzyko wypadku:

  • od 0,5‰ – 2 razy,
  • od 0,8‰ – 4 razy,
  • od 1,0‰ – 7 razy,
  • od 1,5‰ – aż 36 razy.

Promile we krwi wpływają między innymi na następujące elementy kierowania pojazdami:

  • ocena odległości od innych obiektów (na przykład pieszy zbliżający się do pasów, inny samochód);
  • koordynacja ruchów: mogą pojawić się problemy z synchronizacją czynności wykonywanych podczas jazdy (kontrola pedałów i zmiana biegów, zmiana kierunku jazdy);
  • ulega pogorszeniu ostrość widzenia, przez co mogą pojawić się trudności z odpowiednio wczesnym dostrzeżeniem pieszych, znaków drogowych czy też zmian sygnalizacji świetlnej;
  •  ulega wydłużeniu czas naszej reakcji na niespodziewane zdarzenia – wydłuża się czas hamowania, w razie zagrożenia zdecydowanie wolniej damy radę zmienić kierunek jazdy.

Dopuszczalna ilość alkoholu w wydychanym powietrzu kontra dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi

Kierowcy muszą pamiętać, że w razie kontroli przez policję, istnieją dwie metody pomiaru alkoholu w organizmie: w wydychanym powietrzu oraz we krwi. Alkohol w powietrzu mierzony jest w mg w 1 dm³, w wydychanym powietrzu natomiast w promilach (‰). Najbardziej rozpowszechnione jest używanie na co dzień ‰, dlatego warto wiedzieć, jak szybko przeliczyć jednostki, by upewnić się, że nie została przekroczona dozwolona ilość alkoholu we krwi. Wynik 0,1 mg w 1 dm³ to odpowiednik 0,2‰.

Kary za prowadzenie samochodu po alkoholu – ile można mieć promili?

Picie alkoholu i jednoczesne siadanie za kierownicą zdecydowanie się wykluczają. Jeżeli więc mamy w planach podróż, to najpewniejszym sposobem na zmniejszenie ryzyka wypadku jest po prostu rezygnacja ze spożywania alkoholu. Bezpośrednio po jego wypiciu nie należy wsiadać za kierownicę pod żadnym pozorem.

Musimy jednak pamiętać, że alkohol pozostaje w naszym organizmie przez wiele godzin i może zdarzyć się, że pomimo odczekania dłuższego czasu i doskonałego samopoczucia, dopuszczalna zawartość alkoholu w organizmie zostanie przekroczona. Kierowcy często zapominają, ile promili można mieć, aby nie narazić się na nieprzyjemności.

Kary za jazdę po pijanemu są różne, w zależności od tego, ile promili wykryje u nas alkomat.

W Polsce dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi osoby prowadzącej samochód wynosi do 0,2‰, a w wydychanym powietrzu do 0,1 mg w 1 dm3. Przekroczenie tej granicy oznacza stan po spożyciu alkoholu (od 0,2‰ do 0,5‰ lub od 0,1 mg do 0,25 mg). Prowadzenie pojazdu mechanicznego w takim stanie jest w Polsce wykroczeniem, zagrożonym karą zakazu prowadzenia pojazdu do 3 lat, 30 dniami aresztu oraz grzywną do 5000 zł.

Jeżeli stężenie alkoholu we krwi przekracza 0,5‰ lub w wydychanym powietrzu obecne jest więcej niż 0,2 mg alkoholu w 1 dm3, wówczas taka osoba znajduje się w stanie nietrzeźwości. Kierowanie w takim stanie jest w Polsce przestępstwem zagrożonym karą zakazu prowadzenia pojazdu do 10 lat, pozbawieniem wolności do 2 lat oraz grzywną do 720 000 zł.

Natomiast jeżeli kierowca pod wpływem alkoholu spowoduje wypadek ze skutkiem śmiertelnym, wówczas podlega karze utraty prawa jazdy na zawsze i jest zagrożony karą pozbawienia wolności do 12 lat oraz grzywną do 720 000 zł.

Jazda po alkoholu za granicą

Wyruszając w podróż za granicę lub mając w planach wypożyczenie auta na miejscu, trzeba wziąć pod uwagę, że przepisy w poszczególnych krajach są różne. To, ile promili w Polsce jest dozwolone, nie może być więc żadnym wyznacznikiem podczas dalszych wyjazdów. Dopuszczalna ilość alkoholu w Europie nie jest ujednolicona i waha się od zupełnego zakazu siadania za kierownicą, nawet przy śladowych ilościach (0,0‰ obowiązuje między innymi w Estonii, Czechach czy na Litwie), aż do mniej restrykcyjnego podejścia (0,8‰) w Wielkiej Brytanii oraz Luksemburgu. Dlatego przed każdym wyjazdem należy sprawdzić, jakie ograniczenie obowiązuje w danym kraju.

Popularne sposoby na pozbycie się kaca jedynie poprawiają nasze samopoczucie, a ich wpływ na zawartość alkoholu we krwi jest znikoma. Jeżeli często podróżujemy, warto zaopatrzyć się w dobrej jakości alkomat do domowego użytku (choć należy mieć na uwadze, że jego dokładność jest mniejsza, niż tych profesjonalnych). Z racji, iż każdy organizm wydala alkohol w innym tempie, na które składa się cała masa różnych czynników – jedynym naprawdę odpowiedzialnym zachowaniem jest odczekanie przed jazdą kilkunastu godzin od ustąpienia objawów spożycia alkoholu.