Witaj na naszej stronie

Zanim zapoznasz się z jej treścią, odpowiedz nam na pytanie.

Czy jesteś osobą pełnoletnią?

Czym jest kac i jak można go uniknąć?

Czym jest kac i jak można go uniknąć?

Zapomnij o Kacu: Jak Unikać Następstw Nadmiernego Spożycia Alkoholu

Z tekstu dowiesz się:

  • czym jest kac i jakie są jego objawy,
  • jakie sposoby na kaca można zastosować jeszcze przed wypiciem alkoholu,
  • jak pić alkohol, aby uniknąć kaca,
  • co jest dobre na kaca, jeśli jednak obudzisz się z bólem głowy i innymi dolegliwościami.

Kac nazywany jest potocznie zatruciem alkoholowym – ale tak naprawdę to dwa różne stany. Kac to zespół objawów, które pojawiają się zazwyczaj kolejnego dnia po wypiciu zbyt dużej ilości alkoholu. Z kolei zatrucie alkoholowe to stan, w którym z powodu nadmiaru przyjętego alkoholu pojawiają się objawy takie jak problemy z mówieniem, zaburzenia świadomości, przyspieszenie rytmu serca czy utrata świadomości, które w skrajnych przypadkach mogą nawet wymagać interwencji lekarza. W tym artykule skupimy się na kacu – a w szczególności na tym, jak go unikać.

Jak powstaje kac?

Budzisz się rano i już wiesz, że to nie będzie miły dzień. Wypite poprzedniego wieczoru drinki dają o sobie znać poprzez ból głowy, nudności i przemożną chęć spędzenia całego dnia w łóżku. Te dolegliwości to oznaki kaca, który powstaje po kilku godzinach od spożycia zbyt dużej ilości alkoholu. Aby je odczuwać, nie musisz się wcale upić. Wystarczy, że pójdziesz na imprezę bez obiadu i wypijesz o jedno piwo czy lampkę wina za dużo.

Jak już wiesz, z toksykologicznego punktu widzenia nie powinno się utożsamiać kaca z zatruciem alkoholem. Czym zatem jest popularny „syndrom dnia następnego”? Spieszymy z wyjaśnieniami.

Kac to subiektywne odczucie, które pojawia się na skutek oddziaływania cząsteczek etanolu na ośrodkowy układ nerwowy. Aldehyd octowy, w który wątroba zmienia alkohol zanim zostanie on wydalony, jest dużo bardziej szkodliwy dla organizmu niż sam alkohol etylowy – dlatego właśnie podczas kaca, kiedy wątroba jeszcze nie poradziła sobie ze zneutralizowaniem aldehydu, czujesz się gorzej, niż w czasie picia alkoholu.

Najczęstsze objawy kaca to:

  • zmęczenie i ogólne złe samopoczucie,
  • ból głowy,
  • suchość w ustach i wzmożone pragnienie,
  • zaburzenia koncentracji,
  • wrażliwość na światło,
  • wrażliwość na hałas,
  • brak apetytu,
  • drgawki,
  • nudności i wymioty,
  • biegunka,
  • podwyższone ciśnienie,
  • zaburzenia rytmu serca.

Jak uniknąć kaca? Zapobiegaj zamiast leczyć

Najważniejsze jest, aby pić z umiarem. Są jednak sposoby na uniknięcia kaca, które można zastosować przed wyjściem na spotkanie towarzyskie. Pamiętaj, aby dobrze wypocząć. Niewyspany organizm może być zbyt osłabiony, żeby poradzić sobie z szybkim trawieniem alkoholu. Dodatkowo pomóż swojej wątrobie i żołądkowi i zjedz solidny posiłek. Warto ugotować coś na dwa dni, aby rano po imprezie nie dać się skusić wizji zamówienia szybkiej pizzy czy kebaba, a zamiast tego zjeść pożywny, domowy posiłek.

Jeśli wiesz, że wieczorem będziesz pił alkohol, w ciągu dnia zrezygnuj z palenia papierosów lub przynajmniej je ogranicz. Nikotyna wzmaga działanie alkoholu oraz jego nieprzyjemne skutki, które odczujesz następnego dnia.

Zobacz także: Stan upojenia alkoholowego – co się dzieje z organizmem w tym czasie?

Co na kaca? Sposoby do zastosowania podczas imprezy

Możesz spróbować zmniejszyć objawy kaca przed i po spożywaniu alkoholu – ale tak naprawdę najważniejsze jest to, jak zachowasz się w trakcie picia. Pierwsza i najważniejsza zasada to umiar. Jeśli postanowisz sobie, że wypijesz tylko dwa piwa, to pewnie tak właśnie będzie – a wtedy nie masz powodu, aby przejmować się ewentualnym kacem. Oczywiście, może się zdarzyć, że ktoś będzie namawiał Cię na kolejnego drinka czy lampkę wina. To, czy ulegniesz, zależy tylko od Twojej asertywności. Zabawa pod wpływem to tylko kilka chwil przyjemności, po których czeka Cię ciężki poranek, a jeśli wypijesz naprawdę sporo – stracony kolejny dzień, w którym mógłbyś przecież iść na rower, poczytać książkę albo rozwijać swoją pasję. Zastanów się, czy warto.

Zobacz także: 5 zasad odpowiedzialnego spożycia alkoholu na imprezie.

Sposoby na kaca – jak przeżyć poranek?

Budzisz się rano i czujesz, że jednak przesadziłeś z alkoholem? Boląca głowa, nudności i inne objawy kaca można złagodzić, ale nie wyleczyć. Dostępne w aptece elektrolity w postaci proszków czy tabletek pomogą nawodnić organizm i poczuć się lepiej, ale nie sprawią, że dolegliwości w pełni miną.

Wypróbuj domowe sposoby na kaca. Uważaj jednak na powielane mity – wypicie piwa, surowego jajka czy aktywność fizyczna mogą Ci bardziej zaszkodzić niż pomóc. Wypróbuj za to sprawdzone metody:

  • weź chłodny prysznic,
  • pij dużo wody,
  • spróbuj coś zjeść – najlepsze dla przeciążonego żołądka będą np. jajka na miękko, tłusty rosół czy żurek,
  • przespaceruj się – świeże powietrze złagodzi ból głowy.

Wiesz już, co jest dobre na kaca. Najlepszy lek to… umiar w piciu. Pamiętaj, że wcale nie musisz z niczego rezygnować – po prostu spożywaj alkohol odpowiedzialnie, a szybko zapomnisz, czym jest kac!