Witaj na naszej stronie

Zanim zapoznasz się z jej treścią, odpowiedz nam na pytanie.

Czy jesteś osobą pełnoletnią?

Czym jest odkażanka?

Czym jest odkażanka?

Nielegalny alkohol w Polsce: Zagrożenie ze skazanym spirytusem przemysłowym

Szacuje się, że zdecydowana większość obecnie dostępnego w Polsce nielegalnego alkoholu to właśnie oczyszczony spirytus przemysłowy. Najczęściej sprzedaje się go w postaci czystego spirytusu, rzadziej jako gotowy produkt, np. wódkę, rum czy whisky.

“Odkażankę” można  nabyć zwykle w plastikowych butelkach typu PET, w przeważającej mierze o pojemności 1 litra, z charakterystycznymi zakrętkami, bez żadnych napisów czy znaków handlowych. Prowadzone na terenie całej Polski badania dowodzą, że ten rodzaj alkoholu można kupić stosunkowo łatwo, głównie na bazarach albo w melinach za pośrednictwem “dobrze zorientowanych osób”.

Taki skażony alkohol jest oczyszczany i jako “czysty” spirytus wprowadzany do sprzedaży w cenie detalicznej zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za litr. To właśnie bardzo konkurencyjna cena stanowi o tak dużej popularności “odkażanki”.

Jak wygląda produkcja odkażanki?

Proces odkażania alkoholu nie jest tak prosty, jak produkcja bimbru. Nie wymaga jednak specjalistycznych procedur, środków ani pomieszczeń. Dysponując stosowną wiedzą, można go przeprowadzić w “domowych” warunkach.

Zanim zdecydujemy się na zakup takiego produktu i ucieszymy z zaoszczędzonych kilku złotych, warto zdać sobie sprawę, że nawet po oczyszczeniu “odkażanka” zawiera bardzo dużo substancji niebezpiecznych dla zdrowia i życia człowieka!

Czy ktoś z nas napiłby się zakupionej na stacji benzynowej podpałki do grilla albo płynu do mycia szyb? Na pewno nie, a “odkażanka” to nic innego jak bezbarwna, lekko oczyszczona podpałka do grilla czy płyn do mycia szyb.