Witaj na naszej stronie

Zanim zapoznasz się z jej treścią, odpowiedz nam na pytanie.

Czy jesteś osobą pełnoletnią?

Alkohol a dzień później – skąd bierze się kac i jak sobie z nim radzić?

Alkohol a dzień później – skąd bierze się kac i jak sobie z nim radzić?

Zrozumienie i walka z kacem: Przyczyny, objawy i sposoby łagodzenia

Jednak prędzej czy później znów nadarza się okazja do napicia się kilku drinków ze znajomymi, dlatego warto wiedzieć, jak skutecznie walczyć z kacem.

Co to jest kac i jak się objawia?

Tak zwany kac (z niemieckiego Katzenjammer) jest reakcją naszego organizmu na zbyt duże spożycie alkoholu i pojawia się zazwyczaj około 8 do 12 godzin po ostatnim spożyciu alkoholu. Jest efektem sposobu, w jaki nasz organizm metabolizuje składniki alkoholu – tylko niewielka jego część jest wydalana z moczem oraz poprzez drogi oddechowe. Większość jest metabolizowana w skomplikowany sposób w wątrobie, a poszczególne związki powstałe w wyniku tego procesu sprawiają, że pojawiają się u nas objawy kaca. Najczęściej występujące z nich to: ogólne zmęczenie, silny ból głowy oraz odwodnienie. Inne oznaki kaca, z jakimi możemy się spotkać, to między innymi wymioty lub mdłości, zawroty głowy, nadwrażliwość na dźwięki i światło.

Odwodnienie jest jednym z najgroźniejszych dla naszego organizmu efektów spożycia alkoholu i powoduje większość nieprzyjemnych dla nas objawów kaca. To, czy w ogóle pojawi się u nas kac, ile trwa kac u każdego z nas oraz objawy, jakie mu będą towarzyszyć, zależy od bardzo wielu czynników. Przede wszystkim od sposobu funkcjonowania konkretnego organizmu, ale też od ilości i rodzaju spożytych trunków, a także tego czy i ile zjedliśmy i wypiliśmy innych płynów podczas spożywania alkoholu.

Czym leczyć kaca?

Kac po alkoholu jest tak często spotykany, że powstała ogromna liczba sposobów na radzenie sobie z nim. Jedne są skuteczniejsze, inne mniej, a niektóre domowe sposoby na kaca mogą być wręcz szkodliwe. Warto więc wiedzieć, jak bezpiecznie walczyć, jeśli pojawią się u nas przykre dolegliwości. Zawroty głowy po alkoholu mogą wręcz stanowić zagrożenie, a i inne objawy, takie jak: mdłości, rozdrażnienie czy ból głowy również nie należą do przyjemnych.

Mała czarna czy klin?

Popularną metodą jest wypicie „klina”, czyli kolejnej porcji alkoholu. To najgorsze z możliwych rozwiązań, ponieważ w ten sposób przedłużamy jedynie jego obecność w organizmie. Potęgujemy również odwodnienie po alkoholu, którego efektami są m.in. uciążliwy ból głowy oraz wzmożone pragnienie. Wbrew powszechnej opinii również wypicie kawy nie jest wówczas dobrym pomysłem. Tak jak i inne napoje z kofeiną, daje ona jedynie złudzenie lepszego samopoczucia, przez co możemy zdecydowanie za wcześnie odnieść wrażenie, że pozbyliśmy się już alkoholu z organizmu.

Wylecz się: witamina C a alkohol, mikroelementy i glukoza

Witamina C jest silnym antyoksydantem, jej zadaniem w naszym ciele jest na przykład usuwanie toksyn z organizmu. Rola, jaką odgrywa w usuwaniu szkodliwych substancji, sprawia, że pomaga w walce z kacem. Istotne jest to, że alkohol wypłukuje witaminę C, dlatego jeśli wiemy, że będziemy spożywać trunek, to warto już wcześniej dostarczyć do organizmu jej większe dawki. Najlepszym rozwiązaniem jest zjedzenie jej w naturalnej postaci: soków z owoców cytrusowych, papryki, kapusty czy pomidora. Ten ostatni jest idealnym rozwiązaniem także dzień po piciu alkoholu, ponieważ elektrolity na kaca są skutecznym sposobem, a pomidor zawiera sporą dawkę potasu i magnezu.

Odwodnienie po spożyciu alkoholu powoduje właśnie wypłukanie z organizmu elektrolitów, więc, oprócz zjedzenia pomidora lub napicia się soku z niego, dobrym sposobem na walkę z kacem jest szybkie ich uzupełnienie. Pijąc, tracimy także duże ilości glukozy, która jest zużywana podczas metabolizowania alkoholu. Jest ona istotnym źródłem energii – z tego powodu na kacu czujemy ogólne osłabienie, może wzrosnąć nam ciśnienie, pojawić się drżenie rąk oraz zawroty głowy. Walcząc z kacem, należy sięgać po sprawdzone i bezpieczne, potwierdzone badaniami medycznymi sposoby. Dlatego duże dawki elektrolitów są doskonałym sposobem w tych zmaganiach, tak samo dobrze sprawdza się glukoza na kaca. Ile ich dostarczyć do organizmu? Niestety, trudno to jednoznacznie określić, ponieważ, jak to już zostało nadmienione, bardzo dużo zależy od konkretnego przypadku danej osoby.

Mimo, iż najczęściej nie mamy na to ochoty, to w poranek po spożyciu alkoholu istotne jest, aby zjeść zbilansowany posiłek – idealnie, jeśli pojawią się w nim wymienione powyżej warzywa lub soki z owoców. I jak to zwykle bywa: najlepszym lekarstwem jest czas - kac zniknie w 8 do 24 godzin.

Pij z głową!

Sporadyczne wypicie większej ilości nie spowoduje spustoszenia w organizmie. Jednak ważne, aby pić odpowiedzialnie, w rozsądnych ilościach. Jeśli pojawi się kac, to walczmy z nim w bezpieczny sposób. Pamiętajmy o jak najszybszym uzupełnieniu braków w organizmie, które spowodował alkohol, a jeżeli wsiadamy za kierownicę samochodu, to róbmy to dopiero wówczas, kiedy znów czujemy się doskonale i mamy 100% pewności, że w krwi nie pozostał już ślad po spożyciu alkoholu.