Witaj na naszej stronie

Zanim zapoznasz się z jej treścią, odpowiedz nam na pytanie.

Czy jesteś osobą pełnoletnią?

„Ze mną się nie napijesz?”, czyli jak odmówić, gdy znajomi proponują kolejnego drinka

„Ze mną się nie napijesz?”, czyli jak odmówić, gdy znajomi proponują kolejnego drinka

Odmawianie alkoholu: Sztuka Asertywności

Z tekstu dowiesz się:

  • dlaczego nie powinno się nikogo namawiać do picia alkoholu,
  • czym jest asertywność w kontekście odmawiania picia alkoholu,
  • jak odmawiać picia alkoholu na różne sposoby,
  • co zrobić, jeśli znajomi uporczywie i zbyt często przekonują Cię do picia.

Alkohol jest częstym elementem spotkań z rodziną czy przyjaciółmi. Ale konsekwencją spożywania go w nadmiarze może być kac, zatrucie lub nałóg, które doprowadzają do negatywnych odczuć. Dlatego warto wyznaczyć sobie granicę i wiedzieć jak odmówić, gdy ktoś uporczywie namawia Cię do jej przekroczenia. Pamiętaj, że to, ile wypijesz, jest zawsze wyłącznie Twoją decyzją, w którą nikt nie powinien ingerować.

Namawianie do picia nigdy nie jest w porządku!

Jeśli idziesz na spotkanie towarzyskie z postanowieniem, że nie pijesz lub że wypijesz tylko np. 1 kieliszek wina, warto się tego trzymać – dzięki temu będziesz mieć dużą satysfakcję oraz… dobre samopoczucie kolejnego dnia. Twoja silna wolna może być jednak wystawiona na próbę. Przygotuj się psychicznie na falę pytań o to, dlaczego nie pijesz oraz na powtarzające się zachęty. Namawianie do picia to nieodpowiedzialne zachowanie, z którym jednak wciąż spotyka się wiele osób. Pamiętaj, że jeśli raz ulegniesz czyimś namowom, to prawdopodobnie ta osoba będzie ponownie wiercić Ci dziurę w brzuchu – z jeszcze większym nasileniem. Bądź stanowczy i miej świadomość, że nie pijąc lub pijąc mniej nie robisz nic złego i w żadnym wypadku nie powinieneś się tego wstydzić.

Asertywne odmawianie alkoholu – co to znaczy?

Spożywanie alkoholu w trakcie uroczystości rodzinnych czy spotkań towarzyskich jest całkowicie normalne – zarówno w kulturze polskiej, jak i w wielu innych krajach. Z kolei odmawianie wciąż jest często postrzegane jako dziwactwo. I nie zmienia tego fakt, że rośnie świadomość społeczeństwa o szkodliwości picia w nadmiernych ilościach. W takich okolicznościach nie jest łatwo z całą stanowczością powiedzieć „nie”, ale pamiętaj, że zawsze masz do tego prawo. Aby poradzić sobie z natrętem, który namawia Cię do picia, musisz nauczyć się asertywności.

To pojęcie z dziedziny psychologii, które oznacza m.in. zdolność do odmawiania w sytuacjach, w których może to wywołać niezadowolenie drugiej strony. Do takich okoliczności z pewnością należy namawianie do picia alkoholu podczas spotkań towarzyskich z rodziną lub znajomymi. Odmówienie „jeszcze tylko jednego piwa” lub „tylko jednej kolejki” za zdrowie gospodarza, w niektórych kręgach uznawane jest za przejaw tego, że dana osoba nie umie się dobrze bawić. Sęk w tym, aby się nie przejmować. Pamiętaj, że Twoja wolność jest ważniejsza, niż konwenanse, więc niezależnie od powodu niepicia lub picia w ilości mniejszej, niż inni (złe samopoczucie, obawa przed kacem, troska o zdrowie itp.) zawsze możesz odmówić alkoholu.

Zobacz także: Jaki jest najważniejszy składnik każdego drinka? Bierzemy ODPOWIEDZIALNOŚĆ pod lupę

Asertywne odmawianie picia alkoholu – przykłady

Nikt nie może Cię zmusić do picia, jeśli Ty tego nie chcesz. Pamiętaj jednak, że nie każdy, kto proponuje Ci kolejny kieliszek, robi to w złej wierze. Najczęściej rodzina i znajomi chcą, abyś dobrze się z nimi bawił, trochę wyluzował, zapomniał na chwilę o problemach. Dlatego nie reaguj agresywnie, jeśli ktoś zachęca Cię do wypicia wspólnie kolejnego toastu.

Jak odmówić alkoholu kulturalnie, ale jednocześnie stanowczo? Jest na to wiele sposobów, a poniżej znajdziesz kilka przykładów.

  • Powiedz wprost, że nie pijesz alkoholu (albo że nie pijesz więcej tego wieczoru).

Nie zawsze powiedzenie komuś „nie, dziękuję” będzie skuteczne od razu, ale warto powtarzać to konsekwentnie przy każdej propozycji. To istota asertywnego odmawiania! Pamiętaj, że nie musisz się przed nikim tłumaczyć z powodów, dla których nie pijesz albo dlaczego tym razem wypiłeś tylko jedno piwo. To Twoja decyzja i każdy powinien ją uszanować.

  • Zmień temat.

Kolega czy wujek po raz kolejny tego wieczoru proponują Ci, żebyś się z nimi napił? Być może to po prostu ich sposób na nawiązanie rozmowy. Spróbuj odwrócić uwagę danej osoby, zmieniając temat na zupełnie inny niż alkohol. Porozmawiaj o atmosferze, jedzeniu, przebiegu imprezy, a nawet o pogodzie. W ten sposób Twój znajomy nie poczuje się zignorowany, a Ty odwrócisz jego uwagę od tego, że nie pijesz.

  • Obróć sytuację w żart.

Spróbuj w żartobliwy sposób wykazać plusy tego, że danego wieczoru nie pijesz lub poprzestajesz na tylko jednym drinku. Każda bliska Ci osoba powinna docenić nie tylko Twoją asertywność, ale i poczucie humoru!

  • Zmień rozmówcę.

Jeśli nie czujesz się dobrze z asertywnym odmawianiem i nie chcesz kontynuować rozmowy z natrętną osobą, możesz także uciąć temat, np. wychodząc do toalety lub dołączając do innego grona znajomych, którzy rozmawiają akurat o czymś zupełnie innym.

Jak odmówić alkoholu, gdy uporczywe namawianie się powtarza?

Pamiętaj, że jeśli wybierasz całkowitą trzeźwość lub z rozsądkiem ograniczasz alkohol, nie masz powodu, aby się tego wstydzić. To dobry wybór dla Twojego zdrowia, którego nikt nie powinien podważać czy wyśmiewać! Dlatego jeżeli w danej grupie znajomych uporczywe namawianie do picia powtarza się często i powoduje u Ciebie dyskomfort (mimo wypróbowania różnych metod odmawiania), zastanów się nad tym, czy warto kontynuować takie relacje. Czasem lepiej jest unikać spotkań, które opierają się tylko na piciu alkoholu, zamieniając je na takie, które będą dla Ciebie prawdziwym relaksem w gronie przyjaźnie nastawionych osób.

Wiesz już, jak odmawiać alkoholu, gdy nie chcesz sięgać po kolejnego drinka czy piwo. Wybierz sposób, który najbardziej odpowiada Twojej osobowości oraz konkretnej sytuacji i pij odpowiedzialnie w każdej okoliczności! Dzięki temu unikniesz negatywnych skutków zdrowotnych i społecznych, które niesie za sobą nadużywanie alkoholu.