Witaj na naszej stronie

Zanim zapoznasz się z jej treścią, odpowiedz nam na pytanie.

Czy jesteś osobą pełnoletnią?

5 powodów, dla których warto ograniczyć spożycie alkoholu na imprezach

5 powodów, dla których warto ograniczyć spożycie alkoholu na imprezach

Ogranicz Alkohol, Oszczędź Zdrowie: Dlaczego Warto Unikać Nadmiernego Spożycia

Z tekstu dowiesz się:

  • dlaczego nie warto ryzykować, że dzień po imprezie pojawi się kac,
  • jak ograniczenie alkoholu może wpłynąć na zdrowie,
  • dlaczego osoba, która dużo wypiła podczas imprezy, może być w niebezpieczeństwie,
  • jak ograniczyć alkohol na imprezie i dzięki temu oszczędzić pieniądze,
  • dlaczego decyzja o piciu mniej to dobra okazja do ćwiczenia asertywności.

Alkohol jest niemal nieodłącznym elementem wesel, urodzin, świąt czy zwykłych spotkań ze znajomymi. Wiele osób postrzega picie jako element dobrej zabawy, ale w praktyce nadmierne ilości alkoholu niosą za sobą wiele nieprzyjemnych konsekwencji.

1.     Ograniczenie picia alkoholu to lepsze samopoczucie następnego dnia

Kac, czyli złe samopoczucie fizyczne i psychiczne pojawiające się na drugi dzień po spożyciu nadmiernej ilości alkoholu, to naturalna reakcja organizmu. Jego objawy zaczynają się pojawiać, gdy stężenie alkoholu we krwi obniża się lub jest bliskie zeru. Cały proces związany z bólem głowy, nudnościami i wieloma innymi dolegliwościami, może trwać od kilku godzin do nawet doby. Zastanów się, ile rzeczy mógłbyś zrobić w niedzielę po sobotniej imprezie, gdyby nie „kac morderca”. Rower, ulubiony film czy dobra książka czekają na Ciebie – ale nie będziesz w stanie się z nich cieszyć, jeśli zawroty głowy i nudności pokrzyżują Ci plany. Tymczasem wystarczy ograniczyć ilość alkoholu pitego na imprezie, aby całkowicie wyeliminować ten nieprzyjemny stan. Zdrowy rozsądek i umiar to najlepsi doradcy w kwestii unikania kaca!

Zobacz także: Czym jest kac i jak można go uniknąć?

2.     Mniej alkoholu to lepsze zdrowie

Osoby, które ograniczyły ilość spożywanego alkoholu, bardzo szybko zauważają, że czują się lepiej pod wieloma względami. I chodzi tu nie tylko o długofalowe skutki, jak większa szansa na zachowanie zdrowia wątroby i innych narządów. Dobre efekty ograniczenia picia zauważysz także bezpośrednio po każdej imprezie, podczas której zachowasz umiar. Z pewnością zorientujesz się i docenisz, że masz więcej energii, ładniejszą skórę, a także nie narzekasz na bóle brzucha czy głowy. Odpowiedzialne spożycie alkoholu według obowiązujących wytycznych oznacza, że mężczyzna nie powinien spożywać jednego dnia więcej niż 40 g alkoholu etylowego, a kobieta 20 g.

3.     Większe bezpieczeństwo dzięki ograniczeniu picia alkoholu na imprezie

Jeśli zdarzyło Ci się tzw. „urwanie filmu” po alkoholu, z pewnością wiesz, jak nieprzyjemne i niepokojące jest to uczucie. Gdy wypijesz o jeden kieliszek za dużo i przestaniesz panować nad sobą w pełni, może się zdarzyć wiele nieprzyjemnych sytuacji. Skoro Ty nie zadbasz o siebie samego, to nie możesz być pewny, że ktoś zrobi to za Ciebie! Nawet jeśli impreza skończy się dobrze i znajomi odprowadzą Cię bezpiecznie do domu, pozostanie Ci wstyd, wyrzuty sumienia, a czasami także… wysłuchiwanie następnego dnia opowieści o tym, co głupiego zrobiłeś pod wpływem alkoholu.

4.     Ograniczenie picia alkoholu jako szansa na aktywne uczestniczenie w spotkaniu

Ograniczając alkohol dajesz sobie szansę na aktywny udział w rozmowach – a przecież to właśnie ludzie i relacje między nimi są istotą każdej imprezy! Osoba, która pije odpowiedzialnie, może dobrze się bawić przez cały czas trwania spotkania, uczestniczyć w dyskusjach i… nie stawać się ofiarą żartów i wyśmiewania przez towarzyszy zabawy – w przeciwieństwie do pijanego, który stracił kontrolę nad sobą i zachowuje się w sposób, który budzi jedynie niesympatyczny śmiech.

5.     Jak ograniczyć alkohol i… wydatki

Zdrowie, dobre samopoczucie i bezpieczeństwo jako pozytywne skutki ograniczenia alkoholu na imprezach są oczywiście najważniejsze. Ale nie zapominaj także o swoim portfelu! Regularne picie w dużych ilościach to spory wydatek dla budżetu, szczególnie jeśli imprezujesz w pubach czy klubach w dużym mieście. Odpowiedzialne spożywanie alkoholu sprawia, że możesz świadomie kontrolować swoje wydatki – w przeciwieństwie do osoby pijanej, która czasami dopiero następnego dnia dowiaduje się, ile pieniędzy ubyło z jej konta.

Wiesz już, dlaczego ograniczenie picia alkoholu to czasami niełatwa, ale zawsze korzystna decyzja. Pij odpowiedzialnie i naucz się bawić bez alkoholu, a Twoje imprezowanie będzie znacznie bezpieczniejsze i z pewnością nie mniej przyjemne!