Witaj na naszej stronie

Zanim zapoznasz się z jej treścią, odpowiedz nam na pytanie.

Czy jesteś osobą pełnoletnią?

Czym jest alkohol

Czym jest alkohol

Czym jest alkohol i jak na nas wpływa?

Alkohol jest psychoaktywną substancją, oddziałującą na funkcjonowanie naszego mózgu, a to oznacza, że jego konsumpcja ma wpływ na nasze zachowanie. Im więcej alkoholu w naszym organizmie, tym bardziej wpływa on na to, co mówimy, jak myślimy i co widzimy. Duża ilość alkoholu osłabia naszą zdolność do podejmowania rozsądnych decyzji, czasami wręcz pobudza do zachowań, których na co dzień byśmy się krępowali.

Co to oznacza dla nas, konsumentów?

Na pewno nie to, że mamy w ogóle nie pić alkoholu. Alkohol pity z umiarem, w odpowiednim czasie i miejscu może być częścią zdrowego trybu życia. Warto więc mieć odpowiednią wiedzę i spożywać go w sposób racjonalny i odpowiedzialny.

Co pijesz

Niezależnie od rodzaju napoju alkoholowego, który wypijesz, będzie on miał na Ciebie taki sam wpływ. Wszystko zależy od stężenia i ilości spożytego alkoholu.

Moc napojów alkoholowych jest bardzo różna, nawet w obrębie danego rodzaju trunku. Na przykład piwo może mieć od 2% do 9% zawartości alkoholu w swej objętości. Wiele drinków stanowi też mieszaninę alkoholu z napojami bezalkoholowymi lub wodą.

Aby umożliwić porównanie mocy napojów alkoholowych, przyjmuje się standardową zawartość alkoholu w trunkach. Oznacza to, że standardowa porcja będzie zawierała zawsze taką samą ilość czystego alkoholu, bez względu na to, czy jest to piwo, wino czy wódka. Standardowa porcja alkoholu w różnych krajach waha się od 8 do 13 g. W Polsce przyjmuje się, że zawiera ona 10 g czystego alkoholu.