Witaj na naszej stronie

Zanim zapoznasz się z jej treścią, odpowiedz nam na pytanie.

Czy jesteś osobą pełnoletnią?

Piwo to też alkohol! Dowiedz się, na czym polega fałszywa abstynencja

Piwo to też alkohol! Dowiedz się, na czym polega fałszywa abstynencja

Wiedza o Piwie: Rzeczywistość w Liczbach

Z tekstu dowiesz się:        

  • skąd biorą się wątpliwości na temat tego, czy piwo to alkohol,
  • ile alkoholu jest w piwie według ankietowanych Polaków,
  • ile gram alkoholu ma w rzeczywistości piwo i inne trunki.

Nieświadomość tego, ile alkoholu ma piwo, może prowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji. Zdarzają się przypadki uzależnienia, pogorszenia stanu zdrowia czy skrajnie nierozważnych zachowań, takich jak np. prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwym „tylko po dwóch piwach”. Warto poszerzać swoją wiedzę w tym temacie i unikać groźnych sytuacji.

Piwo to nie alkohol – popularny mit

Przez lata w Polsce największą popularnością wśród alkoholi cieszyła się wódka i inne napoje spirytusowe. Jednak w ostatnich trzech dekadach ta kwestia się zmieniła. Niekwestionowanym liderem spożycia zostało piwo, znacząco zmalała za to konsumpcja wódek i win gronowych.

Wspomniane już badanie IBRiS wykazało, że słowo „alkohol” nie dla każdego oznacza to samo. Niektórzy uważają, że piwa nie można rozpatrywać w tej samej kategorii, co wódkę czy brandy – dla nich to po prostu coś z pogranicza alkoholu i zwykłego napoju gazowanego. To popularny i niestety często powielany mit.

Zawartość alkoholu w piwie według Polaków

W świadomości konsumentów zawartość procentów w napojach z chmielu czy w drinkach często jest zaniżana, a w wódce czy brandy – podwyższana. To duży błąd, który powoduje utrwalanie przekonania o tym, że tylko mocne alkohole powodują wszelkie problemy społeczne czy związane z uzależnieniem. Prawda jest taka, że zawartość alkoholu w takiej samej ilości piwa,wina oraz mocniejszych trunków jest różna, ale sam rodzaj występującego w nich alkoholu – dokładnie taki sam.

Badanie wykazało, że według ankietowanych najwięcej alkoholu w wydychanym powietrzu lub we krwi wykażą testy przeprowadzone po wypiciu kieliszka wódki (50 ml). Szklanka piwa 5% o pojemności 500 ml znalazła się w tym zestawieniu dopiero na 4 pozycji. Tymczasem okazuje się, że ma ona największą zawartość alkoholu spośród wszystkich porównywanych pozycji. Tylko 6% badanych poprawnie zakwalifikowało duże piwo jako trunek o najwyższej zawartości alkoholu. To świadczy o sporych brakach w edukacji na temat odpowiedzialnego spożywania napojów z procentami.

Zobacz także: Jaki jest najważniejszy składnik każdego drinka? Bierzemy ODPOWIEDZIALNOŚĆ pod lupę

Ile alkoholu ma piwo i inne trunki?

Zawartość alkoholu w piwie jest inna niż w wódce, winie czy whisky. Nie znaczy to jednak, że można pić go więcej i nie odczuwać konsekwencji. Aby dowiedzieć się, ile etanolu jest w danej ilości konkretnego trunku, warto posłużyć się pojęciem standardowej porcji alkoholu. Stężenie alkoholu w organizmie jest tym większe, im więcej takich porcji spożyła dana osoba. W Europie jest to umowne 10 g czystego alkoholu, co odpowiada:

  • 250 ml piwa o mocy 5% (mała butelka lub pół dużej butelki),
  • 100 ml wina o mocy 12% (standardowy kieliszek do wina),
  • 30 ml wódki o mocy 40% (standardowy kieliszek do wódki).

Z powyższych informacji wynika, że:

  • 1 duża butelka piwa o pojemności 500 ml i mocy 5% to 2 standardowe porcje alkoholu,
  • 1 butelka wina o pojemności 750 ml i mocy 12% zawiera 7,5 standardowych porcji alkoholu,
  • 1 butelka wódki o pojemności 500 ml zawiera około 17 standardowych porcji alkoholu.

Pamiętaj, że alkohol etylowy, niezależnie od tego w jakim napoju się znajduje, zawsze działa na organizm tak samo. Nie ma znaczenia, czy wybierasz wódkę, wino czy piwo, zawsze najbardziej będzie liczyła się ilość spożytego trunku. Bądź świadomym konsumentem i pij odpowiedzialnie każdy napój zawierający alkohol!