Piwo to też alkohol! Dowiedz się, na czym polega fałszywa abstynencja
Wiedza o Piwie: Rzeczywistość w Liczbach
Z tekstu dowiesz się:
- skąd biorą się wątpliwości na temat tego, czy piwo to alkohol,
- ile alkoholu jest w piwie według ankietowanych Polaków,
- ile gram alkoholu ma w rzeczywistości piwo i inne trunki.
Nieświadomość tego, ile alkoholu ma piwo, może prowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji. Zdarzają się przypadki uzależnienia, pogorszenia stanu zdrowia czy skrajnie nierozważnych zachowań, takich jak np. prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwym „tylko po dwóch piwach”. Warto poszerzać swoją wiedzę w tym temacie i unikać groźnych sytuacji.
Piwo to nie alkohol – popularny mit
Przez lata w Polsce największą popularnością wśród alkoholi cieszyła się wódka i inne napoje spirytusowe. Jednak w ostatnich trzech dekadach ta kwestia się zmieniła. Niekwestionowanym liderem spożycia zostało piwo, znacząco zmalała za to konsumpcja wódek i win gronowych.
Wspomniane już badanie IBRiS wykazało, że słowo „alkohol” nie dla każdego oznacza to samo. Niektórzy uważają, że piwa nie można rozpatrywać w tej samej kategorii, co wódkę czy brandy – dla nich to po prostu coś z pogranicza alkoholu i zwykłego napoju gazowanego. To popularny i niestety często powielany mit.
Zawartość alkoholu w piwie według Polaków
W świadomości konsumentów zawartość procentów w napojach z chmielu czy w drinkach często jest zaniżana, a w wódce czy brandy – podwyższana. To duży błąd, który powoduje utrwalanie przekonania o tym, że tylko mocne alkohole powodują wszelkie problemy społeczne czy związane z uzależnieniem. Prawda jest taka, że zawartość alkoholu w takiej samej ilości piwa,wina oraz mocniejszych trunków jest różna, ale sam rodzaj występującego w nich alkoholu – dokładnie taki sam.
Badanie wykazało, że według ankietowanych najwięcej alkoholu w wydychanym powietrzu lub we krwi wykażą testy przeprowadzone po wypiciu kieliszka wódki (50 ml). Szklanka piwa 5% o pojemności 500 ml znalazła się w tym zestawieniu dopiero na 4 pozycji. Tymczasem okazuje się, że ma ona największą zawartość alkoholu spośród wszystkich porównywanych pozycji. Tylko 6% badanych poprawnie zakwalifikowało duże piwo jako trunek o najwyższej zawartości alkoholu. To świadczy o sporych brakach w edukacji na temat odpowiedzialnego spożywania napojów z procentami.
Zobacz także: Jaki jest najważniejszy składnik każdego drinka? Bierzemy ODPOWIEDZIALNOŚĆ pod lupę
Ile alkoholu ma piwo i inne trunki?
Zawartość alkoholu w piwie jest inna niż w wódce, winie czy whisky. Nie znaczy to jednak, że można pić go więcej i nie odczuwać konsekwencji. Aby dowiedzieć się, ile etanolu jest w danej ilości konkretnego trunku, warto posłużyć się pojęciem standardowej porcji alkoholu. Stężenie alkoholu w organizmie jest tym większe, im więcej takich porcji spożyła dana osoba. W Europie jest to umowne 10 g czystego alkoholu, co odpowiada:
- 250 ml piwa o mocy 5% (mała butelka lub pół dużej butelki),
- 100 ml wina o mocy 12% (standardowy kieliszek do wina),
- 30 ml wódki o mocy 40% (standardowy kieliszek do wódki).
Z powyższych informacji wynika, że:
- 1 duża butelka piwa o pojemności 500 ml i mocy 5% to 2 standardowe porcje alkoholu,
- 1 butelka wina o pojemności 750 ml i mocy 12% zawiera 7,5 standardowych porcji alkoholu,
- 1 butelka wódki o pojemności 500 ml zawiera około 17 standardowych porcji alkoholu.
Pamiętaj, że alkohol etylowy, niezależnie od tego w jakim napoju się znajduje, zawsze działa na organizm tak samo. Nie ma znaczenia, czy wybierasz wódkę, wino czy piwo, zawsze najbardziej będzie liczyła się ilość spożytego trunku. Bądź świadomym konsumentem i pij odpowiedzialnie każdy napój zawierający alkohol!