Alkohol a ciąża – dlaczego nawet lampka wina to zły pomysł?
Alkohol a Ciąża: Dlaczego Warto Zachować Całkowitą Abstynencję
Z tekstu dowiesz się:
- dlaczego alkohol w ciąży może zaszkodzić dziecku,
- jakie mogą być skutki picia alkoholu w ciąży,
- dlaczego nawet mała ilość alkoholu może być niebezpieczna dla nienarodzonego dziecka.
Jak wynika ze wspomnianych już badań GIS przeprowadzonych w 2017 roku, od kilku lat w naszym kraju rośnie odsetek pań, które zachowują całkowitą abstynencję podczas ciąży. Liczba Polek, które deklarują spożycie alkoholu podczas oczekiwania na narodziny potomka spadła o ponad 5% względem wyników z 2013 roku. Taka tendencja utrzymuje się już od kilku lat, ale niektórzy wciąż niesłusznie wierzą, że wino do obiadu lub łyk piwa nie zaszkodzi dziecku.
Alkohol w ciąży – dlaczego jest szkodliwy?
Z pewnością wiesz, że alkohol ma duży wpływ na funkcjonowanie organizmu dorosłego człowieka. Możesz sobie zatem wyobrazić, o ile intensywniej oddziałuje on na płód. Dzieje się tak, ponieważ:
- alkohol przenika przez łożysko,
- stężenie alkoholu we krwi płodu jest takie samo jak we krwi kobiety,
- rozwijający się płód nie ma jeszcze wykształconych enzymów, które umożliwiłyby metabolizm alkoholu,
- skutki obecności alkoholu we krwi są odczuwane przez płód aż dwa razy dłużej niż w przypadku kobiety.
Odporność organizmu, który dopiero się kształtuje, jest słabo rozwinięta. Dlatego w tym szczególnym czasie najlepszą dla niego opcją będzie całkowita rezygnacja ze spożywania trunków z procentami.
Zobacz także: Stan upojenia alkoholowego – co się dzieje z organizmem w tym czasie?
Alkohol na początku ciąży i w późniejszych etapach – jakie mogą być skutki jego działania?
Zdarza się, żekobieta spożywa alkohol w pierwszych tygodniach ciąży, ponieważ jeszcze nie wie, że właśnie rozpoczął się dla niej okres oczekiwania na dziecko. Dlatego bardzo ważne jest, aby obserwować swoje ciało i zwracać uwagę już na pierwsze oznaki, które mogą wskazywać na ciążę.
Zastanawiasz się, co może się stać, jeśli pijesz alkohol w ciąży? Przede wszystkim wzrasta ryzyko powstania wad wrodzonych płodu. Najpoważniejszym powikłaniem spożywania alkoholu w czasie ciąży jest alkoholowy zespół płodowy, czyli tzw. FAS. Jego objawy to m.in. niska waga urodzeniowa, zły stan ogólny noworodka, zaburzenia rozwoju twarzy, zaburzenia neurologiczne, obniżenie sprawności intelektualnej i zaburzenia zachowania. Dodatkowo picie alkoholu w ciąży to zwiększone ryzyko:
- poronienia,
- przedwczesnego porodu,
- zahamowania wzrostu płodu.
Skutki picia alkoholu w ciąży mogą ujawniać się u dziecka w postaci wad widocznych od razu albo dopiero kilka lat po urodzeniu.
Ciąża a alkohol – tylko całkowita abstynencja
W dawnych czasach alkohol był postrzegany jako tokolityk, czyli substancja zmniejszająca gotowość skurczową macicy. Stąd właśnie wzięły się powielane mity na temat tego, że „jeden kieliszek dla zdrowotności” to dobra praktyka wśród przyszłych matek. Dziś jest już powszechnie wiadome, że nawet jeśli kobieta w ciąży tego nie odczuje, już jedno piwo czy lampka wina mogą mieć negatywny wpływ na rozwój płodu. Tak naprawdę nie ma znaczenia, jak często i jak dużo pijesz, oczekując na narodzenie maleństwa. Każdy trunek zawiera ten sam alkohol etylowy, który powoduje stan nietrzeźwości oraz nawet w małej ilości może być niebezpieczny dla płodu.
Warto pamiętać, że alkohol przenika także do mleka matki i może zaburzać laktację, dlatego przez pierwsze pół roku karmienia dziecka zaleca się kontynuowanie abstynencji alkoholowej. Teoria o tym, że picie wspomaga laktację, to oczywiście kolejny mit!
Zobacz także: „Ze mną się nie napijesz”, czyli jak odmówić, gdy znajomi proponują kolejnego drinka
Wiesz już, że alkohol w ciąży to zły pomysł – w każdej postaci i ilości. Pamiętaj o tym, jeśli planujesz zostać mamą lub masz w swoim otoczeniu kobiety, które oczekują na pojawienie się dziecka na świecie. Jeśli zobaczysz, że któraś z nich pozwala sobie na picie w ciąży, reaguj! W takiej sytuacji spokojne wytłumaczenie możliwych konsekwencji nie będzie nietaktem, a może uratować zdrowie i życie nienarodzonego dziecka.