Jaki jest najważniejszy składnik każdego drinka? Bierzemy ODPOWIEDZIALNOŚĆ pod lupę
Odpowiedzialność w Spożywaniu Alkoholu: Klucz do Dobrego Samopoczucia i Bezpieczeństwa
Z tekstu dowiesz się:
- co to jest odpowiedzialność,
- dlaczego należy dostosować ilość alkoholu do swoich możliwości,
- jak radzić sobie z zatruciem alkoholowym po imprezie,
- jak odmawiać kolejnego drinka,
- dlaczego podział na mocne i słabe alkohole nie ma znaczenia,
- jak alkohol wpływa na Twój organizm.
Z pewnością nie raz słyszałeś, aby zachowywać się odpowiedzialnie. Co to właściwie znaczy i dlaczego warto pamiętać o odpowiedzialności w kontekście spożywania alkoholu? Wyjaśniamy.
Odpowiedzialność jako składnik idealnego drinka? Co to jest?
Według definicji słownikowej odpowiedzialność to „obowiązek moralny lub prawny odpowiadania za swoje lub czyjeś czyny”. Osoba odpowiedzialna ma więc świadomość konsekwencji swoich czynów – potrafi je przewidywać i na podstawie oceny sytuacji podejmować dobre – dla siebie i innych – decyzje.
Czym jest w takim razie odpowiedzialność związana ze spożywaniem alkoholu? Jest to takie picie trunków, dzięki któremu będziesz mógł zachować trzeźwość umysłu i będziesz świadomy swoich zachowań. Aby dowiedzieć się, co będzie świadczyć o Twojej odpowiedzialności, przygotowaliśmy kilka wskazówek.
Dostosuj ilość spożywanego alkoholu do swoich możliwości
Każdy z nas ma określoną ilość alkoholu, którą może bezpiecznie spożyć w ciągu doby. Ta ilość nie jest dla każdego człowieka taka sama, ponieważ wynika z wielu indywidualnych predyspozycji. Poza masą ciała i płcią do głosu dochodzą bowiem także czynniki takie jak kondycja fizyczna, aktualny stan zdrowotny, a nawet Twój obecny nastrój i stan psychiczny. Im bardziej zmęczony lub osłabiony jesteś, tym szybciej poczujesz działanie alkoholu.
Nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi, ile alkoholu możesz wypić np. w trakcie jednej imprezy. Choć istnieją ogólne wytyczne, według których rekomendowana dobowa dawka spożytego alkoholu dla mężczyzn wynosi 40 g, a dla kobiet – 20 g, to zawsze warto zaufać swojemu organizmowi. Jeśli czujesz, że po jednym drinku kręci Ci się w głowie lub zaczynasz się zachowywać inaczej niż zazwyczaj, lepiej poczekaj z kolejną porcją trunku.
Zrelaksuj się dzień po większej imprezie
Mimo dość odpowiedzialnego spożywania alkoholu na spotkaniu z bliskimi następnego dnia czujesz, że brakuje Ci sił? W takim wypadku zadbaj o regenerację swojego organizmu. Jeśli masz taką możliwość, zwiększ dawkę snu. Gdy śpisz, Twój organizm szybciej wraca do właściwej formy. Zapomnij też o radach na kaca związanych z dalszym piciem alkoholu lub pójściem na intensywny trening. Piwo dzień po imprezie może oczywiście sprawić, że przez chwilę poczujesz się lepiej, ale będzie to raczej fałszywe wrażenie. Natomiast wysiłek fizyczny nie sprawi, że alkohol szybciej wydostanie się z Twojego organizmu razem z potem (alkohol przenika do krwi). Trening pod wpływem drinków z zeszłego wieczora będzie nie tylko nieskuteczny, ale też bardzo obciążający dla Twojego organizmu.
Jakie jest więc idealne remedium na kaca? Odpoczynek, sen, zdrowa żywność i nawodnienie organizmu – te rzeczy pomogą Ci w powrocie do dobrej kondycji.
Przeczytaj również: Czym jest zatrucie alkoholowe i jak można go uniknąć?
Ignoruj prośby o wypicie dodatkowego drinka, gdy już nie chcesz spożywać alkoholu
Jesteś na spotkaniu ze znajomymi i czujesz, że doszedłeś już do swojej granicy odporności na alkohol, a mimo to bliscy próbują dać Ci kolejnego drinka? Naucz się mówić „nie”. Pamiętaj, że tylko Ty wiesz, ile w danym momencie możesz spożyć alkoholu. Mamy świadomość, że presja towarzystwa może być ogromna. Jak więc sobie poradzić w sytuacji, gdy znajomi nie dają Ci spokoju? Sprawdź:
- niczym zdarta płyta odpowiadaj, że dziękujesz, ale już masz dość,
- skieruj uwagę towarzystwa na inną osobę lub wydarzenie, które akurat ma miejsce na przyjęciu,
- opuść na chwilę towarzystwo i zacznij rozmowę z kimś innym.
Nie dziel alkoholów na mocne i słabe
Czy wiesz, że nie ma czegoś takiego jak mocny i słaby drink? To, że wypijesz jeden kufel piwa 500 ml zamiast małego kieliszka wódki, nie znaczy, że w Twojej krwi będzie krążyło mniej alkoholu. Wręcz przeciwnie! W ostatecznym rozrachunku liczy się bowiem nie ilość wypitych drinków, a całkowita zawartość czystego alkoholu. Pamiętaj więc, że 250 ml piwa 5%, 100 ml wina (czyli jedna lampka) 12% oraz 30 ml wódki 40% mają dokładnie tyle samo alkoholu etylowego – 10 gramów.
Odpowiedzialne spożywanie alkoholu nie polega więc na tym, by pić tylko jeden rodzaj alkoholu, ale by pamiętać, że nawet po jednym piwie możesz się poczuć jak po wypiciu czystej wódki.
Kieruj samochodem tylko na trzeźwo
Alkohol, nawet przyjmowany w niewielkiej dawce, ma bardzo duży wpływ na Twój organizm. Możliwe, że choć po wypiciu jednego drinka, szklanki piwa lub lampki wina nie poczujesz żadnej różnicy, w rzeczywistości Twoja reakcja na bodźce może być opóźniona.
Przeczytaj więcej: Stan upojenia alkoholowego – co się dzieje z organizmem w tym czasie?
Alkohol bardzo mocno oddziałuje na układ nerwowy, a tym samym ma ogromny wpływ na Twoją ocenę sytuacji. Dlatego prowadzenie samochodu pod wpływem procentów nie powinno w ogóle mieć miejsca. Jeśli więc planujesz iść na imprezę, na której ma być alkohol, będziesz musiał wezwać taksówkę, skorzystać z komunikacji miejskiej lub poprosić trzeźwego znajomego o transport do domu.
Bez względu na to, jaki jest Twój ulubiony drink, zawsze pamiętaj o jego najważniejszym składniku – odpowiedzialności. To Ty decydujesz o tym, ile odpowiedzialności znajdzie się w whisky z colą czy schłodzonym piwie. Im więcej miejsca zajmie w szklance czy kieliszku, tym smaczniejszy będzie nie tylko sam drink, ale też zabawa z bliskimi.