Czy to prawda, że kobiety szybciej się upijają? Sprawdź, jaka ilość alkoholu jest bezpieczna dla zdrowia obu płci
Wpływ alkoholu - Kobieta a Mężczyzna
Z tekstu dowiesz się:
- jak alkohol wpływa na kobietę i na mężczyznę,
- ile może pić kobieta i mężczyzna, aby nie przekraczać zalecanej, bezpiecznej dla zdrowia ilości,
- jakie czynniki oprócz płci wpływają na stężenie alkoholu w organizmie.
Jeśli dwie osoby płci przeciwnej wypiją tyle samo, prawdopodobnie alkohol zadziała na ich organizmy w inny sposób. Sprawdź, z czego to wynika i pij odpowiedzialnie.
Wpływ alkoholu na organizm człowieka – kobieta i mężczyzna
Wpływ alkoholu na organizm w przypadku obu płci zależy od jego ilości – w odpowiedniej dawce rozluźnia i jest przyjemnym towarzyszem spotkania, ale w zbyt dużej może powodować problemy zdrowotne. Różnica między kobietami i mężczyznami w kwestii picia polega jednak na tym, że paniom wystarczy mniejsza ilość alkoholu, aby wprowadzić organizm w stan nietrzeźwości.
Kobieta, która waży tyle samo, co mężczyzna, i która wypije taką samą ilość napoju z procentami, może mieć do 40% większe niż on stężenie alkoholu we krwi. Dzieje się tak ze względu na to, że panie mają mniejszą zawartość płynów ustrojowych w stosunku do masy ciała, przez co alkohol w ich organizmach ma większe stężenie. Dodatkowo metabolizują one alkohol wyłącznie w wątrobie, podczas gdy u mężczyzn część etanolu rozkłada się już w żołądku. Niemałe znaczenie ma też fakt, że kobiety mają większe stężenie estrogenów, które wpływają na intensywniejsze niż u panów wchłanianie alkoholu.
Faktem jest, że etanol ma większy wpływ na zdolności psychomotoryczne kobiet oraz ich funkcje poznawcze. To dlatego po spożyciu alkoholu gorzej od mężczyzn radzą one sobie z działaniami złożonymi. W większym stopniu doświadczają też upośledzenia zdolności kojarzenia, zapamiętywania, myślenia abstrakcyjnego czy zmniejszonego krytycyzmu co do swojego zachowania.
Wpływ alkoholu etylowego na organizm człowieka a odpowiedzialne spożycie
Niezależnie od płci, alkohol należy spożywać odpowiedzialnie, to znaczy w odpowiedniej ilości. Według obowiązujących w Europie wytycznych, mężczyzna nie powinien pić więcej niż 40 g alkoholu etylowego dziennie. W przypadku kobiety jest to dwa razy mniejsza ilość – 20 g.
Pamiętaj, że odpowiedzialne spożycie wiąże się też z brakiem nadmiernej regularności – codzienne picie w małych ilościach z pewnością nie wpłynie dobrze na Twoje zdrowie.
Zobacz także: Stan upojenia alkoholowego – co się dzieje z organizmem w tym czasie?
Stężenie alkoholu we krwi – nie tylko kwestia płci
Gdy mężczyzna i kobieta o tej samej wadze i wzroście wypiją taką samą ilość wódki, piwa czy wina, to stężenie alkoholu we krwi kobiety będzie zdecydowanie wyższe. Trzeba jednak pamiętać, że płeć to nie jedyny czynnik, który ma wpływ na stężenie etanolu we krwi. To, ile promili znajdzie się w organizmie danej osoby po spożyciu alkoholu zależy od:
- ilości wypitego trunku – stężenie alkoholu w organizmie jest tym większe, im więcej porcji standardowych alkoholu spożyła dana osoba – w Europie za jednostkę przyjmuje się 10 g czystego etanolu, niezależnie od tego z jakiego trunku pochodzi,
- indywidualne cechy danej osoby, np. wzrost i masa ciała – człowiek o mniejszej masie, wypijając tę samą ilość alkoholu co osoba cięższa, będzie miał więcej promili we krwi.
Być może znasz stwierdzenie o tym, że na stężenie alkoholu w organizmie ma wpływ również to, czy podczas picia jadłeś wystarczająco dużo. To nie do końca prawda. Okazuje się, że mieszanie alkoholu z pokarmem w żołądku spowalnia proces wchłaniania etanolu do krwi, ale nie zmniejsza jego ilości ani nie zatrzymuje objawów upojenia.
Wiesz już, że wpływ alkoholu na organizm człowieka w dużej mierze zależy od płci. Mierz siły na zamiary i pij z głową, a z pewnością unikniesz negatywnych skutków nadużycia alkoholu.