Ile to za dużo
Potencjalne korzyści zdrowotne umiarkowanego spożycia alkoholu: Badania NIAAA
Alkohol spożywany w umiarkowanych ilościach może mieć pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne. Amerykański instytut NIAAA (National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism) przeprowadził badania w celu ustalenia dawki alkoholu, której spożycie stanowi minimalne ryzyko dla organizmu.
Minimalne ryzyko spożycia alkoholu
W oparciu o te badania ustalono, że dla mężczyzn dopuszczalną dawką są cztery standardowe dawki alkoholu na dzień, ale nie więcej niż 14 w ciągu całego tygodnia, z zachowaniem dwóch dni abstynencji.
Kobiety charakteryzują się większą podatnością na negatywne skutki spożycia alkoholu, dlatego dla nich dopuszczalną dawką są trzy (lub mniej) standardowe dawki alkoholu i nie więcej niż 7 w tygodniu, również z zachowaniem dwóch dni abstynencji.
Nie przekraczając ww. dawek, pozostaje się w tzw. strefie niskiego ryzyka, to jest w strefie, w której zagrożenie zdrowia organizmu jest minimalne.
Powyższe dawki dotyczą tych momentów naszego życia, w których możliwe jest spożywanie alkoholu. Nie dotyczy więc sytuacji, gdy wiemy, że będziemy prowadzić samochód, oraz kobiet w ciąży. Obowiązuje bowiem wówczas bezwzględny zakaz spożywania alkoholu.
Ryzykowne spożywanie alkoholu
To spożywanie alkoholu w sposób, który może spowodować poważne szkody w organizmie człowieka – zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Jest to picie alkoholu w nadmiernych ilościach i w sytuacjach, w których nie powinno się go spożywać, np. podczas ciąży, gdy zażywamy leki lub jest to niewskazane z powodu choroby. Takie spożywanie alkoholu może prowadzić do poważnych konsekwencji.
Szkodliwe picie alkoholu
To picie alkoholu w sposób powodujący szkody zdrowotne zarówno somatyczne (np. uszkodzenie wątroby, nadciśnienie tętnicze), jak i psychiczne (stany depresyjne, stany lękowe, drażliwość, nadpobudliwość).