Kaloryczność alkoholu – czy wiesz ile kalorii ma alkohol?
Standardowa Jednostka Alkoholu: Liczba Promili a Wartość Kaloryczna
Ile ich jest w standardowej jednostce alkoholu, a ile w poszczególnych rodzajach wysokoprocentowych trunków? Jak oszacować orientacyjną ilość kalorii spożytych podczas zakrapianej imprezy?
Porcja alkoholu – porcja kalorii
Alkohol, podobnie jak ulubiony deser w kawiarni, pudding przygotowany przez mamę czy kogel mogel ukręcony przez babcię, dostarcza naszemu organizmowi dodatkowych kalorii. SJA (standardowa jednostka alkoholu), czyli 10 gramów czystego alkoholu etylowego to około 70 – 90 kilokalorii. Porcję alkoholu przyjmiemy wypijając np. 250 ml piwa, kieliszek wina (o pojemności 100 ml) lub 30 ml wódki bądź whisky. Kaloryczność poszczególnych rodzajów trunków może się nieco różnić, w zależności od surowca, z którego uzyskano alkohol etylowy oraz ewentualnych dodatków do alkoholi.
Kaloryczność różnych rodzajów alkoholu
Alkohole różnią się nie tylko procentową zawartością czystego alkoholu etylowego, kolorem i smakiem, ale również kalorycznością. Podczas zakrapianej imprezy możemy więc dostarczyć naszemu organizmowi od kilkudziesięciu do nawet kilkuset dodatkowych kilokalorii. Trzymajmy się zasad odpowiedzialnego spożycia alkoholu, dzięki którym z każdej imprezy wyjdziemy nie tylko z twarzą, ale również ze stosunkowo niewielką ilością nadprogramowych kalorii, które uda nam się dość szybko spalić. Hołdując zasadzie, że wiedza jest lepsza niż domysły – przekonajmy się ile kalorii jest w alkoholach, po które sięgamy najczęściej.
Ile kalorii jest w wódce i whisky?
Porcja alkoholu, czyli 10 gramów etanolu, znajduje się w około 30 ml wódki i whisky (dotyczy to trunków o zawartości czystego alkoholu na poziomie 40%). Jedną standardową jednostkę alkoholu wypijemy również spożywając 30 ml ginu i tequili oraz brandy czy koniaku. Wszystkie wymienione alkohole, serwowane bez żadnych dodatków – dostarczą naszemu organizmowi około 70 kcal w 30 mililitrach. Wypicie większej ilości należy odpowiednio pomnożyć przez ilość porcji, kieliszków bądź szklanek o odpowiedniej objętości.
Ile kalorii jest w piwach jasnych i ciemnych?
Piwo mocne (nazywane również ciemnym, o zawartości alkoholu na poziomie 7%) jest nieznacznie bardziej kaloryczne niż piwo jasne (o zawartości alkoholu na poziomie 5,5%). Jedną standardową jednostkę alkoholu przyjmiemy spożywając około 250 ml piwa i będzie to równoznaczne z dostarczaniem naszemu organizmowi około 100 – 130 kcal.
Ile kalorii jest w cydrze i radlerze?
Cydr, nazywany również jabłecznikiem, to napój alkoholowy powstający z przefermentowanego soku z dojrzałych jabłek. Cydr, ze względu na swój świeży aromat i orzeźwiający smak, cieszy się sporą popularnością zwłaszcza latem. Napoje alkoholowe z tego gatunku mogą znacząco różnić się zawartością alkoholu (waha się ona od 1 do nawet ponad 8%). W 250 ml cydru z zawartością alkoholu na poziomie 5% ( czyli zawierającego jedną standardową porcję czystego alkoholu) znajduje się około 140 kcal.
Radler to z kolei napój niskoalkoholowy będący połączeniem jasnego piwa i cytrusowej lemoniady (bądź innego napoju bezalkoholowego), najczęściej w proporcjach: 60% piwa i 40% lemoniady. Kaloryczność radlera będzie więc w dużym stopniu zależeć od rodzaju i kaloryczności zastosowanego napoju bezalkoholowego. Szacuje się, że 250 ml trunku o zawartości alkoholu na poziomie 2% (mniej niż połowa SJA) dostarczy naszemu organizmowi około 100 kcal.
Ile kalorii jest w winach?
Standardową porcję czystego alkoholu przyjmiemy wypijając około 100 ml wina wytrawnego, półwytrawnego i półsłodkiego. Najmniej kalorii dostarczy naszemu organizmowi wino wytrawne – około 70 kcal w lampce, nieco więcej wino półwytrawne – około 80 kcal na lampce, a najwięcej wino półsłodkie – prawie 100 kcal w lampce.
Dodatki do alkoholi – dodatkowe kalorie
Ilość kalorii przyjętych z alkoholem wypitym podczas imprezy można dość łatwo oszacować korzystając z powyższych danych lub wygodnego kalkulatora online (opisanego poniżej). Sprawa nieco się komplikuje, gdy sięgamy po kolorowe drinki i koktajle z rozmaitymi dodatkami oraz różnego rodzaju słodkie likiery. W popularnym ginie z tonikiem czy whisky z colą to właśnie dodatki, czyli słodkie, gazowane napoje sprawiają, że porcja alkoholu dostarcza nam sporo kilokalorii.
Osobną kwestią są serwowane do alkoholu przekąski. Odpowiedzialne spożywanie alkoholu wymaga od nas zjedzenia posiłku przed imprezą oraz w jej trakcie. Najlepiej, żeby były to pełnowartościowe dania. Chipsy, orzechy i nachosy przegryzane podczas imprezy i fast foody zjadane po imprezie – nie są obowiązkowe (choć oczywiście smaczne!)
Skalkuluj ilość kalorii w alkoholu
Kalkulator promili, funkcjonujący również pod hasłem wirtualnego alkomatu, dostępny jest pod adresem: https://pijodpowiedzialnie.pl/kalkulator/. To funkcjonalne narzędzie, które po zaznaczeniu najważniejszych informacji na nasz temat (płeć i waga) oraz na temat wypitego alkoholu (bądź alkoholu, który dopiero planujemy wypić!) – oszacuje nie tylko orientacyjną ilość promili w naszym organizmie oraz prawdopodobny czas trzeźwienia, ale również ilość przyjętych z trunkami kalorii. Kaloryczność napojów alkoholowych umieszczonych w kalkulatorze online została opracowana na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW w Warszawie. W narzędziu znajdziemy wszystkie najpopularniejsze i standardowe napoje alkoholowe, m.in.: piwo jasne i ciemne, radler i cydr, wina wytrawne, półwytrawne i półsłodkie, a także wódkę czy whisky.